Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe

Maraton Dębno

Początki rozgrywania maratońskich biegów w Dębnie sięgają końca lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to grupa entuzjastów i popularyzatorów sportu pod kierunkiem Henryka Witkowskiego zainicjowała imprezę sportową, która wypromowała niewielkie miasto na sportowej mapie Polski, Europy, a nawet świata.

Pierwsza edycja sportowej imprezy, którą nazwano – Mały Maraton „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju” odbyła się 22 lipca 1966 roku na trasie z Cedyni do Siekierek. W latach 1966 – 1972 zawody odbywały się zgodnie z założeniami twórców maratonu na trasie nadodrzańskiej. Trzy pierwsze edycje były jakoby półmaratonami. Przełomowy moment nastąpił w roku 1969, kiedy Polski Związek Lekkiej Atletyki podjął decyzję o przekształceniu Małego Maratonu w pełny bieg maratoński 42 km 195 m i nadaniu mu rangi Mistrzostw Polski w maratonie. Od tego momentu impreza organizowana przez dębnowskich organizatorów stała się coraz bardziej znacząca. Maraton został ujęty w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Lekkoatletyki IAAF na rok 1970.

Po siedmiu latach organizowania biegu maratońskiego na historycznej ziemi cedyńskiej, te popularne w Polsce i znane poza granicami kraju zawody, przeniesiono w 1973 roku do Dębna i rozegrano na trasie Dębno – Barnówko – Dębno (5 pętli).

Jednak po czternastu latach okazała się nie wystarczająca.  Zwiększająca się z każdym rokiem liczba startujących wymusiła na organizatorach konieczność zmiany areny zawodów. W 1987 r. organizatorzy podjęli decyzję o zlokalizowaniu biegu na drodze w kierunku Dargomyśla. W latach 1991 – 1998 z przyczyn ekonomicznych zaniechano organizacji tej imprezy. Po reaktywowaniu maratonu w 1999 roku większość edycji biegów na tej trasie rozgrywana była w odwrotnym kierunku Dębno – Dargomyśl – Cychry – Dębno. Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, związaną z chorobą COVID-19, w 2020 roku w Dębnie nie zostały rozegrane biegi maratońskie. W kolejnym roku pandemia trwa nadal, ale mimo wielu przeciwnościom 47. Maraton został rozegrany na trasie w kierunku Barnówka. 

Rosnąca na przestrzeni lat ranga Maratonu Dębno powodowała zwiększanie liczby jego uczestników. Od kilkudziesięciu biegaczy w pierwszych edycjach zawodów do ponad dwóch tysięcy w 2019 r. W gronie zawodników uczestniczących na maratońskiej trasie można było spotkać zawodniczki i zawodników z krajowej czołówki oraz znanych europejskich maratończyków min. Ronalda Hilla, Christę Vahlensieck – pierwsza kobieta startująca w dębnowskim maratonie (1979 r.). Tu również rozpoczynali swoje kariery sportowe m.in. Wanda Panfil i Antoni Niemczak. W Dębnie walczono o uzyskanie minimów uprawniających do startu w mistrzostwach Europy oraz  igrzyskach olimpijskich

W dotychczas zorganizowanych edycjach Maratonu Dębno uczestniczący zawodnicy reprezentowali 46 państw. Pierwszy raz goście z zagranicy (zawodnicy z Czechosłowacji) stanęli na starcie III Małego Maratonu w 1968 roku. W kolejnych latach dołączali maratończycy innych krajów Europy, a w następnych zawodnicy z odległych państw, leżących na czterech kontynentach m.in. Algierii, Etiopii, Hondurasu, Iraku, Japonii, Kanady, Kenii, Korei Północnej, Kuby, RPA i  Turcji.

Maraton Dębno jest jednym z najszybszych biegów maratońskich w Polsce. Średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:29:50, a w kategorii mężczyzn 2:11:03.

Rekordzistami maratonu są Aleksandra Lisowska z czasem 2:26:08 uzyskanym w 2021 r. oraz Kenijczyk Kyeva Kosmos Mutuku – 2:09:57 ustanowionym w roku 2014.

W 47 edycjach tej imprezy w Dębnie, 33 razy Polski Związek Lekkiej Atletyki powierzał organizację Mistrzostw Polski w kategorii mężczyzn, a w rozgrywanych od 1981 roku Mistrzostw Polski kobiet, Dębno było ich gospodarzem 27 razy.

Od 2003 roku odbywają się Mistrzostwa Polski Policjantów. Począwszy od 2008 swoje zawody rozgrywają też strażacy, a od 2014 nauczyciele i pracownicy oświaty. 

Maraton Dębno na trwałe zapisał się w annałach polskiej lekkoatletyki jako najstarsza i najlepiej zorganizowana tego typu impreza biegowa w kraju i jedna z najstarszych w Europie i na świecie, o czym świadczy od wielu lat przyznawany certyfikat jakości „Złoty Bieg”, a także dwukrotne objęcie imprezy patronatem honorowym Prezydenta RP. Dębnowski maraton tworzy tak zwaną Koronę Maratonów Polskich, w której skład wchodzi pięć największych maratonów w kraju. W 1986 i 2021 roku rozegrane zostały biegi mistrzowskie na najwyższym poziomie sportowym w historii polskiego maratonu. Dorobkiem 47. Maratonu Dębno 2021 było sześć kwalifikacji na igrzyska w Tokio, wyrównany rekord Polski i nowy rekord Maratonu Dębno w kategorii kobiet oraz rekordy życiowe startujących. 

Wyrazem uznania dla organizatorów jest nagrodzenie maratonu 2009 r. statuetką „Złoty Dąb” przez Burmistrza Dębna, a „Złoty Żagiel” – Starostę Myśliborskiego. Decyzją Polskiego Stowarzyszenia Biegów 47. Maraton Dębno 2021 otrzymał nagrodę Maratonu Roku 2021 „Złote Skrzydła Polskich Biegów”.

Choć Dębno jest najmniejsze z miast organizujących tak duży maraton, to słusznie nosi zaszczytny tytuł  STOLICY  POLSKIEGO  MARATONU.

www.maratondebno.pl